Czy ubezpieczenie od porwania może ochronić przed Ransomware?

Wiele firm, które prowadzą interesy w niebezpiecznych częściach świata, posiada ubezpieczenie od porwania, aby chronić swoją kadrę kierowniczą i pracowników. Jednak teraz, gdy tak wiele naszych transakcji i danych odbywa się online, cały świat staje się niebezpieczny, a nasze firmy stają się podatne na ataki ransomware.

Jeśli więc hakerzy „porwą” Twoją sieć, dane Twojej firmy lub klientów i będą próbowali wymusić okup, czy ubezpieczenie od porwania może Ci pomóc?

Cyber K&R

Jak donosi Reuters w odpowiedzi na niedawny atak ransomware „WannaCry”, niektóre firmy, które nie posiadały jeszcze polis ubezpieczeniowych w zakresie cyberbezpieczeństwa, przeglądają swoje polisy od porwań, aby sprawdzić, czy pokryją one taki atak:

Polisy porwań, znane jako K&R, są zazwyczaj wykorzystywane przez międzynarodowe firmy, które chcą chronić swoich pracowników w obszarach, gdzie przemoc związana z operacjami naftowymi i wydobywczymi jest powszechna, takich jak części Afryki i Ameryki Łacińskiej.
Firmy mogą również skorzystać z nich w celu pokrycia strat poniesionych w wyniku ataku WannaCry, w którym wykorzystano złośliwe oprogramowanie, znane jako ransomware, do zablokowania ponad 200 000 komputerów w ponad 150 krajach i zażądania zapłaty za ich uwolnienie.

Rozciąganie polisy ubezpieczeniowej na wypadek porwania na atak ransomware nie jest jednak wskazane. Jak zauważył Reuters, nawet jeśli polisa K&R wypłaci odszkodowanie po ataku ransomware, wypłaty będą prawdopodobnie mniejsze niż w przypadku bardziej tradycyjnej polisy cybernetycznej.

Cyberbezpieczne ramię do wypłakania się

Jeśli ubezpieczenie cybernetyczne wydaje Ci się obce lub niepotrzebne, zastanów się jeszcze raz. Jak pokazał atak WannaCry, oprogramowanie ransomware nie jest przeznaczone wyłącznie dla międzynarodowych firm internetowych. Kryptowirus WannaCry zaatakował komputery z systemem Microsoft Windows, które nie zostały zaktualizowane o najnowsze aktualizacje zabezpieczeń, w tym systemy szpitalne w Wielkiej Brytanii, FedEx i zakłady produkcyjne Nissana. Gdy złośliwe oprogramowanie uzyskało dostęp do komputera, szyfrowało jego dane i wyświetlało wiadomość z żądaniem zapłaty około 300 dolarów w bitcoinach w ciągu trzech dni lub 600 dolarów w ciągu siedmiu dni. WannaCry nie był atakiem ukierunkowanym, a nawet kilka pojedynczych komputerów zostało zaatakowanych.

Dlatego właśnie Twoja firma powinna rozważyć zawarcie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej w zakresie cyberbezpieczeństwa. Posiadanie polisy w większym stopniu dostosowanej do zagrożeń cyberbezpieczeństwa, takich jak ataki ransomware, może oznaczać lepszą ochronę i większe wypłaty, jeśli padniesz ofiarą takiego ataku.

Napisz komentarz