Jak wcześniej zrezygnować z umowy najmu lokalu użytkowego

Może się rozwijasz i chcesz mieć więcej miejsca. A może znalazłeś lepszą ofertę bliżej klientów lub klientów. A może po prostu utknął z deadbeat właściciela. Niezależnie od powodu, Twoja mała firma chce zmienić lokalizację. Ale jest tylko jeden problem – Twoja obecna umowa najmu jeszcze nie wygasła.

Oczywiście, nie chcesz płacić czynszu za powierzchnię, której nie zajmujesz, więc jak się wydostać z komercyjnej umowy najmu wcześniej, bez konieczności płacenia pozostałego czynszu? Być może istnieją pewne opcje.

Przygotuj strategię wyjścia

Oczywiście, pomaga to, jeśli wynegocjowałeś wyjście z umowy przed podpisaniem umowy najmu. Mając z góry ustalone warunki wcześniejszego wyjścia, będziesz dokładnie wiedział, na czym stoisz. Jedną z opcji jest zawarcie w umowie najmu klauzuli wyjścia. Chociaż większość wynajmujących chce zagwarantować swoje dochody w długim okresie czasu, mogą istnieć pewne postanowienia – na przykład związane z prognozami dochodów – które mogą uruchomić możliwość wcześniejszego wyjścia. Można też rozważyć krótsze okresy najmu z opcją przedłużenia, jeśli się zdecydujemy. Może to zapewnić większą elastyczność w zakresie długości najmu.

Zmiana warunków wyjścia

Istnieją sposoby na wprowadzenie zmian w umowie najmu lokalu użytkowego. Najpierw trzeba poznać samą umowę najmu, wewnątrz i na zewnątrz, aby wiedzieć, czy zmiany są możliwe i jak działa ten proces. Następnie, wszystko sprowadza się do negocjacji z wynajmującym. W zależności od Twojego scenariusza i Twoich umiejętności jako negocjatora, możesz przekonać właściciela do przeredagowania warunków umowy najmu, aby umożliwić mu wcześniejsze opuszczenie lokalu. Pomocne może być również znalezienie najemcy zastępczego na Twoją wygraną. Chociaż wynajmujący nie jest zobowiązany do przyjęcia zastępstwa, może to służyć jako pokaz dobrej wiary i sprawić, że wynajmujący będzie bardziej przychylny wyjściu.

Po prostu odejść

Wreszcie, możesz po prostu zerwać umowę najmu i wyprowadzić się wcześniej. Jeśli negocjacje się załamią, możesz po prostu spakować się i wyjechać. Tak, Twój wynajmujący może Cię pozwać za niezapłacony przyszły czynsz. Ale zgodnie z większością umów najmu lokali komercyjnych, ma on również obowiązek złagodzenia szkód – co oznacza, że nie może po prostu usiąść i czekać, aż twoje czeki wpłyną, nie szukając nowego najemcy. Wynajmujący nie może też obciążyć zarówno Ciebie, jak i nowego najemcy czynszem za tę samą powierzchnię.

Wcześniejsze wyjście z komercyjnej umowy najmu może być skomplikowane. Skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika komercyjnego, aby przejrzeć swoją umowę najmu.

Napisz komentarz