Uber jest winien kierowcom w Nowym Jorku 45 milionów dolarów zaległych pensji

Uber od dawna obiecuje kierowcom z Big Apple, że mogą „zarabiać na akcjach” związanych z ridesharingiem. I zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy sądowej w związku z zarzutami o wprowadzanie w błąd co do tego, ile kierowcy mogą zarobić, Uber przyznaje, że przez lata źle rozliczał swoich kierowców, na kwotę około 900 dolarów na kierowcę.

Przy około 50,000 kierowców w Nowym Jorku, może to oznaczać, że Uber jest winien niedopłaconym kierowcom około 45 milionów dolarów zaległych wynagrodzeń.

Czas jest wszystkim

Źródłem kradzieży wynagrodzeń w Uberze wydaje się być moment, w którym firma ridesharingowa pobierała swoją część z opłat za przejazd kierowców. Zamiast pobierać ją po odliczeniu podatków i opłat – jak podano w regulaminie firmy – Uber obliczał swoją dolę na podstawie kwoty przed opodatkowaniem.

Zgodnie z prawem stanu Nowy Jork i przepisami podatkowymi, podatki od sprzedaży za przejazdy i składki na fundusz kierowców na odszkodowania dla pracowników i świadczenia pośmiertne powinny być płacone przez pasażerów. Uber powinien więc doliczać je do ceny przejazdu, ale firma jest oskarżana o potrącanie tych kwot z części przypadającej kierowcom. Uber spłacił już także kierowców z Filadelfii po podobnych oskarżeniach o błędne naliczanie opłat.

Opłata za przejazd bez biletu

Według dyrektora wykonawczego Taxi Workers Alliance, Bhairavi Desai, kwota, którą Uber naprawdę jest winien kierowcom, może wynosić setki milionów więcej:

„Podczas gdy z zadowoleniem przyjmujemy postępy w przyznawaniu się Ubera do bezprawnych potrąceń, nie popełniamy błędu: pełna kwota, którą są winni kierowcom, jest znacznie wyższa niż ta, którą teraz twierdzą … Uber nie tylko błędnie obliczył swoją prowizję, ale bezprawnie pobierał koszty podatku od sprzedaży i dopłaty dla poszkodowanych pracowników bezpośrednio z wynagrodzenia kierowcy, zamiast naliczać je na górze taryfy, jak wymaga tego prawo”.

A analiza przeprowadzona przez New York Times zdaje się potwierdzać oświadczenie Desai:

Uber wysłał ponad 125 milionów przejazdów w Nowym Jorku od początku 2015 roku, według danych z Taxi and Limousine Commission. Jeśli średnia opłata za te przejazdy wynosi co najmniej 15 dolarów, co wydaje się być prawdą, a Uber odliczał opłaty od kierowców przy każdym przejeździe, kwota nieprawidłowych odliczeń wyniosłaby ponad 200 milionów dolarów.

Uber twierdzi, że błędy w obliczeniach były przypadkowym przeoczeniem, ale Times twierdzi, że „Uber jest dobrze zorientowany w tajnikach podatku od sprzedaży, lobbując Legislaturę stanową, aby go cofnąć”.

Napisz komentarz